مرجع وبلاگ نویسان استان همدان

اطلاع رسانی و انعکاس مطالب و اخبار وبلاگ های استان همدان

مرجع وبلاگ نویسان استان همدان

اطلاع رسانی و انعکاس مطالب و اخبار وبلاگ های استان همدان

مرجع وبلاگ نویسان استان همدان
طبقه بندی موضوعی
پیوندها
آخرین نظرات
  • ۲۲ مهر ۹۵، ۰۹:۵۵ - romina
    سلام

تاثیر فضای مجازی بر انتخابات!

يكشنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۴، ۱۱:۲۰ ق.ظ

این نوع مشارکت هزینه کمتری دارد و موقعیت های جالب تری را برای مشارکت ایجاد می کند. به همین دلیل، باعث تقویت گروه های جدید و افزایش مشارکت مردم سالارانه در قالب انواع گوناگونی از سازمان های واسطه (احزاب سیاسی و گروه های مدنی) اعمال مشارکتی (مانند رای دادن، کار مبارزاتی، تماس با مسئولان) و اهداف تاثیر گذاری (مانند نمایندگان سیاسی و مسئولان سازمانی در سطح ملی و محلی) می شوند.

طی دهه های اخیر اینترنت جایگاهی مهم در فناوری های جدید ارتباطی پیدا کرده است و آثار اقتصادی و اجتماعی و به ویژه فرهنگی از خود بر جای گزارده است؛ به گونه ای که در چند سال اخیر سخن از نقش و جایگاه اینترنت در توسعه سیاسی می رود.پرسش این است که اینترنت به چه صورت می تواند در توسعه سیاسی نقش پیدا کند؟

پیش از آغاز بحث نخست این موضوع را روشن کنیم که در مورد ماهیت فناوری به طور عام و اینترنت به طور خاص سه دیدگاه مطرح است. نخست فن ترسان هستند. اینان به تحولات فنی و تکنولوژی به دیده ای مشکوک می نگرند و آن را باعث تحقیر و تضییع زندگی اجتماعی می دانند، از نظر اینان فناوری و اینترنت ساختار متصلبی است که فرد را تحت سلطه خود در می آورد. از سوی دیگر گروهی به صورت مطلق فن آوری را ستایش می کنند و مهر تایید بر آن می زنند و آن را باعث پیشرفت و ترقی جوامع و افزایش اطلاعات بشر می دانند.

بشر در هیچ زمانی از تاریخ خود، به اندازه دوران حاضر، سیاسی نبوده است. اندیشمندی گفته است که امروزه یک پیرمرد روستایی روزنامه خوان اطلاعاتش از جهان پیرامونش از یک نخست وزیر کشور اروپایی در قرن نوزدهم بیشتر است

در این میان دیدگاه میانه ای وجود دارد که معتقد است در امر توسعه نحوه مدیریت و سیاستگذاری و استفاده از فن آوری مهم تر از خود فن آوری است. این دیدگاه برای نقش فاعل انسانی اهمیت قائل است. در این دیدگاه کنش گران اجتماعی مقوله ای مهم و عمده در امر توسعه فناوری و نقش فن آوری در توسعه محسوب می شوند. در این دیدگاه در عین توجه به آثار مثبت اینترنت و فناوری باید نگاهی انتقادانه و آسیب شناسانه به آن داشت.

در ادبیات علم سیاست در ارتباط با توسعه سیاسی بر افزایش ظرفیت نظام سیاسی در پاسخ گویی به تقاضاها و انتظارات اشاره شده است. یعنی هر چه قدر نظام سیاسی از ظرفیت پاسخ گویی بیشتری نسبت به تقاضاهای جامعه برخوردار باشد آن نظام سیاسی توسعه یافته تر تلقی می شود. در کنار این مورد مسائلی چون مشارکت سیاسی، وجود احزاب سیاسی متنوع و مستقل، گسترش شهر نشینی و آموزش و پرورش مدرن، بسط و گسترش جامعه مدنی فعال (گروه های واسط بین جامعه و دولت)، از عناصر توسعه سیاسی شمرده می شوند. یکی از عناصر انکار ناپذیر و مهم توسعه سیاسی، مشارکت سیاسی است. مشارکت سیاسی عبارتست از شرکت دادن کلیه اعضای جامعه در استقرار و اداره امور نظام سیاسی و گستره ای از رای دادن تا شرکت مستقیم در سیاست گذاری عمومی را در بر می گیرد.

با توجه با این تفاصیل در این میان اینترنت چه نقشی می تواند داشته باشد. اینترنت به عنوان یک شبکه جهانی خصلت کنش گری بسیار بالایی دارد. اگرچه جنبه خصوصی بسیار بالایی نیز دارد، لیکن از قابلیت تعاملی بسیار بالا و همچنین جنبه گفتگویی و مشارکتی برخوردار است. همین عناصر و ویژگی ها، اینترنت را در میان سایر فن آوری های ارتباطاتی بسیار شاخص کرده است و زمینه های تغییرات اجتماعی و اقتصادی متعاقب را برای آن فراهم می کند.

بشر در هیچ زمانی از تاریخ خود، به اندازه دوران حاضر، سیاسی نبوده است. اندیشمندی گفته است که امروزه یک پیرمرد روستایی روزنامه خوان اطلاعاتش از جهان پیرامونش از یک نخست وزیر کشور اروپایی در قرن نوزدهم بیشتر است؛ زیرا هم زمان با مسائل متعددی در اقصی نقاط دنیا برخورد می کند. این سیاسی شدن محصول گسترش وسایل ارتباط جمعی است. رسانه ها می توانند با انعکاس دیدگاه های انتقادی و عقاید مردم و مسئولان، میان دست اندرکاران امور حکومت و مردم ارتباط عمومی برقرار کنند.

صاحب نظران علوم سیاسی معتقدند که اینترنت در بعد توسعه سیاسی، آثار مثبتی همچون انتشار و کسب آزادانه اطلاعات، تاثیر گسترده بر افکار عمومی، جهت گیری به اصلاحات ساختاری کلی و جزئی در جوامع، دموکراسی الکترونیکی، ساماندهی انتخابات و… به دنبال داشته است

صاحب نظران علوم سیاسی معتقدند که اینترنت در بعد توسعه سیاسی، آثار مثبتی همچون انتشار و کسب آزادانه اطلاعات، تاثیر گسترده بر افکار عمومی، جهت گیری به اصلاحات ساختاری کلی و جزئی در جوامع، دموکراسی الکترونیکی، ساماندهی انتخابات و… به دنبال داشته است. اگر چه در مواردی اینترنت می تواند تبعاتی منفی نیز داشته باشد، از جمله تهدید حاکمیت ملی و کوچک شدن حریم خصوصی انسان ها، لیکن به نظر می رسد با توجه به واقعیات جهانی قدرت دولت ها و میزان نفوذ آن ها در جامعه افزایش پیدا کرده است.

امروزه دولت ها به سمت به کار گیری کاربرهای دولتی اینترنت پیش می روند. حتی به تازگی برخی دولت ها قواعد دولتی برای تسهیل مشارکت در تمامی تصمیم گیری های دولتی وضع کرده اند. موسسات دولتی در سراسر دنیا حضور خود را گسترش داده اند. این پذیرش فناوری، بیانگر آن است که کارگزاران برگزیده و گردانندگان سطح بالای دولت، با نظری خوش بینانه، توانایی فن آوری را در بالا بردن کارایی و امکان پاسخ گویی دولت می ستایند و مشارکت شهروندان را با جذاب تر ساختن اطلاعات سیاسی، کاهش هزینه های مشارکت و خلق موقعیت های بیشتر برای درگیر شدن در آن تقویت می کنند. این نوع مشارکت هزینه کمتری دارد و موقعیت های جالب تری را برای مشارکت ایجاد می کند. به همین دلیل، باعث تقویت گروه های جدید و افزایش مشارکت مردم سالارانه در قالب انواع گوناگونی از سازمان های واسطه (احزاب سیاسی و گروه های مدنی) اعمال مشارکتی (مانند رای دادن، کار مبارزاتی، تماس با مسئولان) و اهداف تاثیر گذاری (مانند نمایندگان سیاسی و مسئولان سازمانی در سطح ملی و محلی) می شوند.

در مجموع می توان گفت که اینترنت بستری مناسب برای گسترش توسعه و مشارکت سیاسی است. رسانه های نوین ارتباطی مانند اینترنت، مهارت ها و عوامل تازه ای را در مسائل سیاسی وارد کرده اند. اگرچه دسترسی نابرابر به اینترنت می تواند منجر به نابرابری در دسترسی به دیگر منابع شود.

تقویت زیر ساخت های ارتباطی مانند تلفن و … پشتیبانی دولت ها از کاربران اینترنت، افزایش مشارکت بخش خصوصی، ارتقای بازار رقابتی خدمات اینترنتی، فراهم کردن نشانی مجازی پست الکترونیک برای تمام شهروندان، ایجاد زمینه دسترسی قابل قبول برای مدارس، دانشگاه ها، کتابخانه ها و سایر موسسات علمی، پژوهشی و … می تواند از نابرابری های موجود در کشورهای در حال توسعه در زمینه دسترسی به اینترنت بکاهد.

منبع: قرارگاه ضدصهیونیستی کمیل

( http://yaaghubi.blogfa.com/post/4133 )

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">