مرجع وبلاگ نویسان استان همدان

اطلاع رسانی و انعکاس مطالب و اخبار وبلاگ های استان همدان

مرجع وبلاگ نویسان استان همدان

اطلاع رسانی و انعکاس مطالب و اخبار وبلاگ های استان همدان

مرجع وبلاگ نویسان استان همدان
طبقه بندی موضوعی
پیوندها
آخرین نظرات
  • ۲۲ مهر ۹۵، ۰۹:۵۵ - romina
    سلام

پدیده همباشی یا ازدواج سفید (3)

يكشنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۵، ۱۰:۲۹ ب.ظ

برای حل معضل هم باشی و یا ازدواج سفید ضروری است که با ابزارهای صحیح علمی و دینی ابتدا آن را به درستی شناخته و مورد تحلیل و بررسی دقیق قرار دهیم تا بتوانیم برای کنترل و حل صحیح آن، برنامه ریزی نمایم. چرا که این پدیده نیز همچون هر معضل اجتماعی دیگر، معلول عوامل مختلفی است که منجر به شکلگیری و یا شیوع آن شده است.

در ادامه به برخی از مهمترین عوامل وقوع این پدیده اشاره می نماییم:

مشکلات مالی برای تشکیل ازدواج صحیح
محک زدن رابطه و تمایل به آشنایی بیشتر
تضعیف و سست شدن اعتقادات مذهبی ، دینی و فرهنگی
سخت شدن ازدواج و تشکیل خانواده برای نسل جوان و شیوع طلاق در جامعه
تغییر سبک زندگی و مدرنیته سازی و الگوبرداری از ماهواره و رسانه های بیگانه
تمایل به زندگی آزاد و بدون تعهد دائمی
تمایل به ادامه تحصیل و ارتقای موقعیت زنان بدون تشکیل خانواده
نگاه فرهنگی منفی به ازدواج با زنان مطلقه یا بیوه در صورت نیاز آنها به رابطه
اعتماد به نفس پایین، وابسته به دیگران بودن، کم مهارتی و فقدان شجاعت اجتماعی در نسل امروز
دوری از خانواده و نبود تفاهم و برقراری ارتباط مناسب میان فرزندان و والدین
عدم تمایل به فرزندآوری و توقع حقوق برابر بین زن و مرد
نگاه منفی به ازدواج با توجه به مشهوداتی همچون خیانت زوجین
گسترش فضای مجازی و شبکه های مجازی و امکان هر نوع استفاده از آن از نوع رابطه های غیر متعارف میان دو جنس
مهاجرت و تجرد زیستی و دوری از خانواده

با توجه به این عوامل، میتوان تغییر سبک زندگی نسل جوان امروز و افزایش میل به تجرد گزینی و یا تمایل به روابطی چون همباشی را از معضلات رو به رو رشد و تهدید کننده جامعه دانست که ضروری است هر چه سریعتر نهادهای مختلف به آن توجه نموده و برای کنترل  آن برنامه ریزی نمایند. چرا که با افزایش معضلاتی چون بیکاری و عدم توان مالی برای تشکیل زندگی، میل به ایجاد روابطی اینگونه نیز افزایش یافته با کاهش هر چه بیشتر ازدواج مواجه خواهیم شد.


 پدیده ازدواج سفید به دلیل معضلاتی که جامعه را تهدید می کند، پدیده ای پسندیده حتی در کشورهای غربی با فرهنگ آزاد و عاری از باورهای دینی نیست. به نحوی که اینگونه کشورها خطرات و معضلات آن را درک نموده ، آن را تهدیدی برای نسل آینده خود تلقی نموده اند. ازاینرو هریک به نوعی در صدد حل و یا مهار و کنترل آن بر آمده اند.

برخی کشورها به منظور جلوگیری از ترویج و گرایش افراد به ازدواج سفید به وضع قوانینی در تضاد با این نوع ازدواج پرداختند به طوری که در کشور  آلمان 59% زوج ها،در تأثیرپذیری از این قوانین، ازدواج رسمی را ترجیح  می دهند و یکی از علل مهم آن امتیازاتی است که در پرداخت مالیات به دست می آورند.

با توجه به رشد سریع وسائل و شبکه های ارتباطی مجازی در کشور ما در سالهای اخیر و استفاده نادرست از آن، این پدیده رشد زیادی داشته ، تا حدی که در سطح جامعه به وضوح قابل رویت و مشاهده است.

امروزه حتی درفضای مجازی انبوهی از آگهی ها دیده می شود که با توجه به آن می‌توان دریافت این پدیده در زیر پوست شهر جریان داشته و عریان تر شده است،آگهی هایی که به وضوح درخواست همخانه خانم با شرایط خاص داشته باشد.

⚡️ نکته مهم و قابل توجه این پدیده این است که دختران بیشتر قربانی این معضل اجتماعی میشود و از عواقب آن رنج می برند. چرا که طبق موازین عرفی و اجتماعی جامعه ایران، کمتر کسی حاضر است با چنین دختری ازدواج رسمی نماید. از همین رو تعدادی از دختران درگیر و اسیب دیده در این نوع رابطه،به معضلات غیر قابل جبرانی چون روسپی گری و فساد اخلاقی و گرفتاری در دام اعتیاد و ... مبتلا می شوند.


راهکارها و پیشنهاداتی برای کنترل و درمان ازدواج سفید؛

پرداختن به این پدیده به دلیل پیچیدگی و در هم آمیختن آن با مسائل و موضوعات مختلفی چون تحصیل، اشتغال و زندگی دور از خانواده برای نسل امروز بویژه برای دختران و زنان جامعه از سختی ها و دشوارهای خاص خود برخوردار است. به همین منظور ارائه راهکارهای مناسب برای حل آن نیز نیازمند دقت و شناخت صحیح است.  در ادامه راهکارهایی پیشنهادی ارائه میشود که میتوان با مطالعات دقیق تر ،آنان را تکمیل و اجرایی نمود:

تقویت جایگاه و نقشهای خانواده و ورود آن به حیطه هایی چون آموزش و تحصیل فرزندان در مقاطع بالای تحصیلی به منظور کنترل روابط فرزندان
کنترل و مدیریت محل آموزش و تحصیل فرزندان با توجه به نزدیکی به شهر محل سکونت برای زیست در کنار خانواده
ترویج و تسهیل ازدواج برای نسل جوان بویژه با اجرای  شیوه های تشویقی ای چون ازدواج دانشجویی
فرهنگ سازی ازدواج و اهمیت آن برای نسل جوان و ایجاد اعتماد به نفس در آنان برای تشکیل خانواده
مشارکت خانواده ها در ازدواج آسان
آموزش خانواده ها برای کنترل بر روابط فرزندان بویژه در فضای مجازی
ایجاد زمینه های اشتغال سریع و کسب درآمد با اقدام به ازدواج جوانان همراه با حمایتهای دیگری چون اعطای وام ازدواج از سوی نهادهای دولتی
ترویج و نهادینه سازی ارزشها و آموزه های دینی در خصوص اهمیت و ارزش اخروی و دنیوی ازدواج

در مجموع توجه به این نکته لازم است که با توجه به خطرات و معضلات این پدیده، با اقدام درست و برنامه ریزی شده و نیز فرهنگ سازی برای ترویج سبک زندگی-اسلامی است که میتوان از شیوع این گونه مسائل جلوگیری نمود و جامعه را از بحران های مختلف رهایی بخشید. اقدامی که همت جدی همگان را می طلبد.


منبع: قرارگاه ضد صهیونیستی کمیل
http://yaaghubi.blogfa.com

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">